REZERVASYON YAP
Hacımemi Mah. Ayaş Bulvarı No:5 AYAŞ / ANKARA

Termal Kaplıcamızın Faydaları

image

Termal Kaplıcamızın Faydaları

Romatizma, Lumbago, Siyatik, Nevralji, Nevrit, Polinevrit, Kadın Hastalıkları, Kırık ve çıkıklardan sonraki mafsal yapışıklıklarında, havuz banyosu en uygun tedavidir.

Ayrıca hiçbir rahatsızlığı olmayanların bile senede bir defa içme kürü yapmaları çok faydalıdır. İnsan vücudu yaşadığı sürece organizmada biriken zehirli maddeleri idrar, dışkı, ter, safra, tükürük bezleri ve buna benzer boşaltım yolları ile dışarı atar. Zamanla bu zehirlerin tam olarak dışarı atılması güçleşir, organlar tembelleşir ve zehirli maddeler vücutta birikip artmaya başlar.

Fazla yiyip içme, alkollü içkiler, sigara, zehirli maddeler ve bozuk gıdalar, devamlı büro hayatı ve vücudun hareketsiz kalması, uzun süre kapalı ve havasız yerde yaşamak, zihin yorgunluğu, uykusuzluk, uzun süreli gürültülü şehir hayatının verdiği iç sıkıntısı, yorucu iş hayatı, büyük şehirlerin pis havası, otomobil eksozlarından ve kalorifer bacalarından çıkan zehirli gazlar, fabrika ve sanayi bölgelerindeki zehirli maddeler, gazlar, zehirli boyalar. Vücutta zehirli madde birikmesinde büyük rol oynarlar. İşte bu suyu içen kimselerde birikmiş olan bu zehirli maddeler idrar, dışkı, ter, safra vesaire gibi yollardan kolayca dışarıya atılırlar.

Böyle hallerde bu su içme olarak en tabii şifa kaynağıdır. Zira suyun tıbben tespit edilen en önemli tesirlerinden birisi vücuttaki bütün boşaltım organlarını faaliyete geçirmesidir. Ayrıca radyoaktif tesiri de buna eklenerek hücrelerin canlılığını arttırmaktadır. Su idrarı çoğaltır. Bağırsağı kolayca boşaltır. Safra ifrazatını arttırır. Karaciğer hücre faaliyetini arttırır. Bol terleme sağlar. Tükürük ifrazını arttırır. Hormon ifrazını ve cinsel kudreti arttırır.

**Bilindiği gibi ülkemiz bir kaplıca cennetidir. Ülkemizin hemen her yerinde sıcak ve soğuk sular yüzyıllardır kaplıca ve içmece olarak kullanılmaktadır. Ancak bunların pek azı Sağlık Bakanlığı normlarına uygun işletmelerdir.

İşletmemiz içmece olarak Sağlık Bakanlığı’nın ruhsatlı ENDER sulardan birisine sahiptir. Hemen her kaplıcada içme kürü de uygulanmakta ancak bunların içeriği bilinmediği için, yani kimyasal analizleri bilinmediği için, uzun dönemde insan sağlığına risk teşkil etmektedir.
Genel sağlık ve stresin giderilmesi, toksinlerin atılması için kaplıca ve içmecenin birbirini desteklemesi daha iyi sonuç almak için önemlidir.

Ayaş İçmece ve Kaplıcaları zengin mineral yapısı nedeniyle(toplam mineral konsantrasyonu 9348 )emsalleriyle kıyaslanmayacak özellikler taşır. Kas iskelet sistemi hastalıklarında aşırı zorlama sonucu oluşan fonksiyon bozukluklarında ve hasarlarda, fibromiyalji, artrit ve artrozlarda tedaviyi tamamlayıcı etkisi vardır. Strese bağlı kas hastalıklarının nekahet devresinde kas ve eklemlerin güçlendirilmesinde egzersizlerle birlikte uygulandığında çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Kaplıca kürleri sağlıklı kişiler ve sporcularda günün getirdiği sıkıntı ve stresin giderilmesinde suyun zengin Mineralizasyon yapısı dolayısıyla kasları yumuşatıcı ve dolaşımı hızlandırıcı etkisiyle rahatlatıcı etkisi yaratmakta, bireyler yeniden enerji kazanmış olarak günlük yaşantılarına devam etmektedirler.

İçmece kürü olarak günde dört bardak içilmesi (bir litre) metabolizmayı hızlandırıcı, toksinleri uzaklaştırıcı etkisi ile doğal doping özelliği taşır. Küre üç gün devam edilmesi genel bir zindelik yanında mide-bağırsak sistemini rahatlatmaktadır. Ayrıca organların düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Kabızlık için sabah aç karna bir saat içinde üç dört litre su içilmesi halinde laksatif etki ile boşalma sağlanmaktadır. Bu kullanım şekli halkımız arasında yüzyıllardır yaygın biçimde uygulanmaktadır.

Böbrek taşı, safra taşı, safra çamuru gibi rahatsızlıklar için saatte iki bardak şeklince içilip içilen suyun kana karışması oradan tüm vücuda yayılması, dolayısıyla istenilen bölgelere kanla ulaşması beklenmektedir. Bu küre sonuç alana kadar (ortalama üç ila beş gün) devam etmek gerekir.

Karaciğer tembelliği, mide-bağırsak tembelliği, spastik kolon gibi hastalıklarda da yavaş yavaş içilip suyun kana karışması beklenmelidir. İçilen su yaklaşık doksan gün vücudumuzda kaldığı için uzun vadeli etki de söz konusudur. Bu şekilde üç beş günlük kürler uygulanmalıdır.

Parazitler için de kaplıca suyu oldukça faydalıdır. Tıbbi yöntemle vücuttan uzaklaştırılamayan parazitlerin sabah aç karna yoğun bir şekilde saatte üç dört litre olacak şekilde içilmeli, laksatif etki ile parazitler atıldıktan sonra saatte bir litre olarak devam edilmelidir.

Cilt hastalıkları için de içmece kürü günde dört bardak içilmesi cilt sağlığı için yeterlidir